streda 18. júla 2018

Cunninghamove Hodiny bez hodín : Laetitia Colombaniová - Vrkoč

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt vrkoč  Laetitia ColombaniováAnotácia :  Tri ženy z troch kontinentov. Nepoznajú sa, napriek tomu ich spája mocné puto, ktorým je túžba po slobode, rovnosti a dôstojnom živote.
Indka Smitá sa vzbúri proti krutej kastovníckej nespravodlivosti, ktorá bráni jej dcére chodiť do školy. Talianka Giulia sa vzoprie patriarchálnemu spôsobu života v mene svojej lásky k sikhskému utečencovi, ktorá jej ponúkne nové obzory. Úspešná emancipovaná kanadská advokátka Sarah ochorie na rakovinu a na vlastnej koži zažije diskrimináciu kruhov mocných, v ktorých niet miesta pre slabých a chorých.
Román plný energie sa tak stáva dejiskom zápasu proti zlému osudu a výzvou na solidaritu. Vo všetkých troch príbehoch hrajú významnú úlohu ženské vlasy symbolizujúce dôstojnosť, ktoré sa napokon spoja do nádherného vrkoča ľudského porozumenia a nádeje.

Vydavateľstvo : IKAR, 2018
Počet strán :  216
Žáner :  Román/Spoločenský/Sociálny

Spoločenská próza, skôr novelistického ako románového charakteru, reflektuje predovšetkým problémy ženy ako osobnosti v súvekom svete biznisu, sexizmu, predsudkov, ale i ortodoxného náboženstva či nefunkčného spoločenského systému.

Pozitíva :

- komorné ladenie príbehu : autorka pracuje s minimom postáv, čo jej dáva väčší priestor zamerať sa na spracovanie ich charakterov či na ich vzájomnú interakciu v situáciách i dialógoch.

- narácia+ spracovanie : či už sa jedná o výber klasického, personálneho rozprávača, funkčný opis, ktorý nie je vatovitý, či samotný výber leitmotívu vlasov ako metafory koruny krásy, sebavedomia či znaku ľudskej zdravosti, ktorá v diele zohráva úlohu v jednotlivých jeho častiach i v samotnom prepojení dejových línií.

- reflexie : na nich príbeh stojí, viac ako na samotnom deji, autorka poukazuje a vyzdvihuje asociácie, reflexie a filozofické úvahy o spravodlivosti sveta a society, reflektuje spoločenské podmienky, netolerantnosť, megalomanstvo ľudí, no i závažnejšie a diskutovanejšie otázky sexizmu, feminizmu či potreby a postavenie ženy ako takej v spoločenskom rebríčku.
Autorka Laetitia Colombaniová
- inovatívnosť : autorka prináša neobvyklý a vcelku originálny námet knihy, či už v samotnom motíve vlasov ako spojítka alebo vo výbere originálnych lokácií a reálií, napr. i dnes toľko spoločensky a ekonomicky zaostalej Indie, oblasti Talianska (i keď to pôsobí ako isté genius loci) a i.

Negatíva :

- dialógy : znova raz pretvorené do autorského pásma rozprávača. Síce sú spracované prehľadne a väčšinou i graficky označené napr. určitou formou uvádzacej vety či odsekom k zlepšeniu čitateľskej orientácie, nemajú tak vysokú dynamiku, akú by mohli mať v dialogickej forme priamej reči.

- rozsah : vďaka malému rozsahu nemajú postavy skoro žiadny priestor na skutočný charakterový vývin, správajú sa zbrklo a urýchlene, väčší rozsah by tento čitateľský dojem znížil, tak nerealisticky by nepôsobili náhle duševné prerody hrdiniek ako i zvláštnosť ich správania, podmienená predovšetkým už spomínanou kumuláciou dôležitých vratov ( ako napríklad nelogické správanie milujúcej dcéry v jednej dej.linke, ktorá napriek smútku za chorým otcom urýchlene nadväzuje milenecký vzťah, ktorý však nevzniká z naturalistickej podstaty a potreby odprostiť sa od zaťažujúcej situácie a vyjadriť svoje človečenstvo, no na motívoch podobných románom červenej knižnice, postava milenca slúži ako krovie, ako autorský prostriedok nadviazať a prepájať dejové linky, nepôsobí živo).

- odkaz : reálne riešenie autor neposkytol v podstate ani jednej z postáv - preto je kniha skôr novelistickým žánrom - prichádza s inovatívnym a nevšedným námetom, nepodáva však čitateľovi reálne riešenia a skutočný záver - paradoxne najemotívnejší príbeh života Indky Smithy a jej dcéry v nehostinnom prostredí je rozvinutý najmenej, hl. postava prejde neprirodzeným charakterovým prezrením a zavŕšenie je v podst.nič neriešiaca zmes situácií.

Dielo Vrkoč prichádza s originálnym motívom, premysleným autorským plánom, kvalitne spracovanou štylistikou a zaujímavo spracovanými reáliami, stráca však v rozsahu, ktorý by čitateľ výnimočne privítal i dlhší, čím by sa i zvýšila možnosť príbehy žien viac rozvinúť.

                                        Záverečné hodnotenie : 4/5/ *
Za poskytnutie knihy ďakujem internetovému kníhkupectvu Bux.sk!

 ̄ ̄ ̄ ̄ ̄ ̄
Poznámka - multikulturárne narážky : je mi ako človeku jasné, že týmto narážkam sa v dnešnej spoločenskej situácii nevyhneme v médiách, ale stretávať sa s nimi tak relatívne často a v tak nútenej podobe i v literárnej a kinematografickej podobe, je už celkom absurdné a názory ovplyvňujúce  - nie som politik ani politológ a preto nechcem poskytovať svoje názory a presvedčenia na i/migranstvo, ale triezvym pohľadom si naozaj nemyslím, že je potrebné takéto a iné zjavné narážky vytvárať a predávať čitateľom/konzumentom už i v novodobej literatúre - zároveň nechcem vymenovávať príklady z knihy, nech si každý čitateľ urobí svoju interpretáciu v tomto aspekte sám.
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

4 komentárov:

Dívka mezi stranami povedal(a)...

Povedená recenze! Příjemně se četla a líbí se mi, jak v ní rozděluješ klady a zápory. O knize už jsem toho hodně slyšela, ale myslím, že to není nic pro mě. :)

Lesoholka povedal(a)...

Tak knížka vypadá opravdu zajímavě. Je sice pravda, že neustále omílané téma diskriminace žen mi už trochu leze ušima, ale to bude tím, že jsem se sama s diskriminací jako takovou na vlastní kůži nesetkala. Určitě je důležité o takových tématech hovořit, na můj vkus se s tímto typem literatury v poslední době roztrhl pytel. Což na druhou stranu ale svědčí o tom, že je to téma, které opravdu trápí řadu žen a je nutné s tím něco dělat... tím jak je to ale všude, moc mě knihy na toto téma nebaví. Ráda vyjadřím své sympatie boji za rovnost pohlaví nějakým podpisem, účastí na akci upozorňující na tuto problematiku, knihy o tom ale už pak číst nemusím. Tahle kniha mě ale opravdu zaujala, možná ji šanci dám, přece jen kdyby mě náhodou nechytla, jde jen o 200 stran :)
Jinak recenze je moc povedená, vážně mě tvoje recenze baví, píšeš je tak netradičně a je to příjemné osvěžení mezi ostatními blogerskými recenzemi :)

Anet Zacharová povedal(a)...

Ďakujem! :)

Anet Zacharová povedal(a)...

Dakujem velmi pekne, inak s nazorom suhlasim, zotierat rozdiely aj v tomto muzsko-zenskom smere treba :)