streda 4. júla 2018

Vodu káže, víno pije : Emma Donoghue - Prevtelenie

Prevtelenie (Donoghuová Emma)Anotácia :  Spisovateľka, ktorá sa už svojím debutom zaradila medzi najčítanejšie svetové autorky, nás tentoraz prostredníctvom skúsenej ošetrovateľky zavedie do zabudnutého írskeho kraja. Polovica devätnásteho storočia do týchto končín akoby ešte ani nedorazila. Vzdelaná anglická ošetrovateľka sa ocitne v prostredí, kde rozhodujú muži, legendy a povery. Jej úlohou je zistiť, či informácia, ktorá sa zásluhou miestneho lekára dostala do sveta a ktorá spôsobila, že tento stratený kút Írska ožíva, je naozaj pravdivá.
Do skromnej chalupy v slatinách sa hrnú ľudia z celého Írska, ba i z cudziny. Prichádza aj novinár, ktorý má napísať o senzačnom prípade. Lib Wrightová sa pokúša odhaliť, čo sa v skutočnosti v dome O’Donnellovcov odohráva. Priebojný novinár a emancipovaná ošetrovateľka čoskoro spoznávajú, že pravda o zázraku znamená smrť.

Vydavateľstvo : IKAR, 2017
Počet strán : 296
Žáner : Román/Histrický/Spoločenský
Čo sa stane, ak autor skombinuje náboženskú tematiku, viktoriánske Anglicko 19. storočia, ošetrovateľku z Krymskej vojny, denníkové zápisky a jedno dieťa ako vystrihnuté z Burnettovej Tajnej záhrady? No určite lákavá fabula, z ktorej však vznikne príbeh, ktorý po dočítaní môžete označiť slovami - urýchlený, nepremyslený, bez gradácie a prekvapivo i zbytočne romantický.

Pozitíva :

- dobové reálie : autorka podáva opis dobového írskeho prostredia veľmi farbisto a poeticky na jednej strane, no zároveň i veľmi explicitne a naturalisticky na strane druhej, pri zobrazovaní miestnej chudoby, zaostalosti či ortodoxnosti a fanatickej viery domácich. Určité asociácie sa dajú nájsť i so žánrom gotického románu, avšak hororové či mysteriózne prvky tu nahrádza samotné skúmanie ,,zázraku", ako i prostredie hradu či zámku sa tu zase mení na stiesňujúce okolie primitívnej írskej dedinky či malého zaostalého domčeku.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt emma donoghue
Autorka Emma Donoghue
- štylistika/kompozícia + náboženský aspekt : príbeh podaný personálnym rozprávačom bol výbornou voľbou, minimálne určite lepšou než priamy, dialógy sú zväčsa fuknčné, operujú i na určitej úrovni ,,vyšetrovania", posúvajú dej dopredu, v interakcii postáv majú svoje miesto, neobjavujú sa vatovito. Autorka pri práci s kresťanskou tematikou rozvíja predovšetkým jeden motív - motív fanatickej a ovplyvnenej náboženskej obce, ortodoxných veriacich a kňazov, schopných nezmyselne nasledovať i už vyvrátený mýtus a podstúpiť i ľudské obete na úkor svojej pravdy - čo sa dobovo nevylučuje i s reálnymi podmienkami v silne katolíckych miestach.

- originalita prvotného námetu : autorkina snaha o zobrazenie nemainstreamovej a nevšednej témy a jej realizovanie práve s súvekom Írsku v reáliách 19. storočia sú naozaj nevšedným a atypickým krokom, avšak nemenej čitateľsky atraktívnym.

- detská postava : Donoghue nám poskytuje i istú psychologickú rovinu príbehu a sondu do duše zmäteného dieťaťa, ovplyvneného silným ortodoxným náboženským prostredím, hľadajúce správnu cestu a konieckoncov i vlastnú identitu a správnosť svojho konania. I keď je fanatická posadnutosť iba jedenásťročného dieťaťa ťažšie uveriteľná, prehovory detskej postavy sú napriek tomu diametrálne odlišné od ostatných, rozlišuje sa slovník a zmýšľanie dospelých a detí.

Negatíva :

- vývin postáv + gradácia : nepochopiteľným sa stáva náhly charakterový prerod hlavnej hrdinky, jej okamžité prezretie, bez zjavného vonkajši či iného vplyvu, kedy sa z pragmatickej a chladnej ženy stáva citovo ladená osobnosť, dokonca s romantickými sklonami. To, ako autorka o hl. postave postave zahmlieva v podstate akékoľvek informácie čitateľovi a následne ich podáva kumulovito v posledných úsekoch knihy tiež nie je najšťastnejším riešením, nespomínajúc to, že s postupujúcim textom sa zvyšuje i autorské typizovanie a využívanie archetypov (zlá matka, vypočítavý kňaz, jediná kladná mužká postava a i.) Gradácia sa rovnako nerealizuje v priebehu textu kontinuálne, ale nárazovo v úsekoch deja, čím sa ruší prirodzená náväznosť a potreba čitateľa pokračovať v čítaní, nakoľko sa veľká časť textu stáva repetetujúcou, diárové záznamy nie sú využité, nijako sa s nimi v texte nepracuje, nemajú funkčné miesto a slúžia len ako spestrenie a rozuzlenie je podávané tiež útržkovito a urýchlene.

- kombinácia motívov + záver : záver kvalitu diela znižuje, už len pre autorkin výber motívov, ktoré v ňom používa - tie nielenže popri celkovému leitmotívu diela vôbec nekorešpondujú s nádychom predchádzajúceho textu, ale zároveň sa aj nefunkčne kombinujú, nachádzame tu aj určitú romantickú linku a prvky expresívnosti, titanizmu či červenej knižnice a krásnej literatúry, ktoré predchádzajúce zameranie diela narúšajú.

Román Prevtelenie obsahuje síce veľký potenciál predovšetkým v podobe originálneho knižného námetu , atraktívneho prostredia, v ktorom sa námet odohráva a v relatívne kvalitnej narácii a práci s opisom, stráca však na samotnom temtickom spracovaní a patetickom závere.
Záverečné hodnotenie : 3,9/5 *
 Za poskytnutie knihy ďakujem internetovému kníhkupectvu preskoly.sk
Zdieľaj na :    Facebook Twitter Google+

2 komentárov:

Lesoholka povedal(a)...

Páni, nejdřív než se vyjádřím k samotné knížce, musím neskutečně pochválit tebe. Takhle dobrou recenzi jsem dlouho nečetla, všechny ty zdánlivé maličkosti, kterých si všímáš, tvoje bohatá slovní zásoba... prostě wow! Ta recenze je sakra dobrá!
Jinak o knížce tedy slyším prvně, není to asi zrovna něco, co bych si plánovala do budoucna přečíst, ale nemusí to být špatné. Irské prostředí mám ráda, ale ten vývoj postav mě vážně odrazuje, tohle je přesně to, co v knihách nesnáším a vždy si při tom rvu vlasy.

Anet Zacharová povedal(a)...

Velmi pekne dakujem za tolku chvalu :*, snazim sa, aby som sa za tieto texty nemusela hanbit :D
Anglicke/Irske prostredie mam rada rovnako, coskoro sa chystam na knihu Nestvůra z Essexu, ktora by mala byt typovo z rovnakej doby a rovnakeho prostredia, tak som zvedava, ci sa s tym autorka popasovala lepsie :)